• +420 777 708 378

Fyzikální terapie

Nabízíme procedury elektroléčby, magnetoterapii a ošetření laserem. Tyto procedury vhodně doplňují základní procedury fyzioterapie.

Diadynamické (DD, dvousložkové) proudy 

Diadynamické proudy patří do oblasti nízkofrekvenční elektroléčby, kombinují účinky stejnosměrného a střídavého impulzního proudu. Aplikují se pomocí dvou plošných elektrod, nejčastěji v oblasti páteře či velkých kloubů. Během procedury obvykle proběhne série několika typů proudů, nejvýraznějším účinkem je hyperemie (překrvení), která zlepšuje metabolismus, mírní bolest a uvolňuje svalové napětí. Intenzita proudu se nastavuje dle subjektivního pocitu pacienta. DD proudy jsou indikovány u poúrazových stavů, degenerativních onemocnění, artróz a funkčních i strukturálních poruch pohybového systému.

Elektrostimulace

Elektroterapie využívající konstantní pravoúhlý proud s pulzy především pro elektrostimulaci oslabených svalů končetin, stabilizaci svalstva trupu a svalstva bederní páteře. Je možné využít i program pro tlumení bolesti (např. TENS 100Hz/80Hz) a program pro zlepšení prokrvení končetin.

Träbert

Träbertův proud je nízkofrekvenční pulzní proud. Aplikuje se pomocí dvou plošných elektrod, nejčastěji v oblasti páteře v přesně určených lokalizacích. Zajímavostí je, že uložení elektrod je přímo na páteři nad sebou, ne vedle sebe, jako u ostatní nízkofrekvenční elektroléčby. Výrazným účinkem je hyperemie (překrvení), která zlepšuje metabolismus, mírní bolest a uvolňuje svalové napětí. Intenzita proudu se nastavuje dle subjektivního pocitu pacienta.  Účinek je výrazně analgetický, při správném provedení je úleva již během aplikace a bezprostředně po ní. Indikuje se při bolestech hlavy, šíje a bederní páteře.

Magnetoterapie nízkoindukční

Nízkoindukční magnetoterapie využívá léčebného účinku pulzujících magnetických polí s intenzitou elektromagnetické indukce přibližně 25 mT (militesla). Vlivem elektromagnetického pole se indukují ve tkáních slabé elektrické proudy, které mohou vést k lepšímu prokrvení, rychlejšímu hojení tkání a působit proti bolesti.

Ultrazvuk

Ultrazvuk je v podstatě mechanické vlnění (zvuk) s frekvencí vyšší, než je možné zachytit lidským uchem. Při aplikaci neprochází tkáněmi žádný elektrický proud a patří tedy do mechanoterapie. Pro terapeutické účely se ultrazvuk generuje v aplikační hlavici, s níž terapeut s mírným tlakem přejíždí přes ošetřovanou oblast těla, mechanická energie se šíří do hloubky těla, dochází k mikromasáži tkání a zmírnění svalového napětí. Terapie ultrazvukem je vhodná při chronických degenerativních onemocnění kloubů a páteře, poúrazových stavech, velmi dobře pomáhá při entezopatiích (úponových bolestech).

Laser

Základním účinkem laseru je biostimulace, která využívá příznivých účinků polarizovaného světla na lidský organismus. Polarizované světlo snižuje citlivost nervových zakončení (zmírňuje bolest), posiluje buněčný metabolismus a má protizánětlivé účinky. Z důvodu velkého množství dávky záření trvá aplikace maximálně několik desítek vteřin a je nutné použít ochranné brýle jak u klienta, tak u terapeuta. Nízkovýkonný laser dosahuje výkonu přibližně 300 mW (miliwattů), urychluje hojení ran a jizev, klinické výzkumy dokládají dobrou účinnost u zánětů šlach a kloubů, kožních onemocnění a řady dalších indikací.

Interferenční proudy

Léčba je založena na principu interference dvou středněfrekvenčních proudů přímo ve tkáni. K zesílení účinku se používá tzv. vakuových elektrod, doba aplikace je pak kratší, intenzita proudu vedeného elektrodami přes navlhčenou roušku na ošetřovanou oblast se volí dle subjektivní snášenlivosti pacienta. Léčba ovlivňuje prokrvení postižené oblasti, zlepšuje výživu oblasti, způsobuje relaxaci svalů a zmenšuje bolest. Působí přímo na svaly, nervy a ovlivňuje látkovou výměnu buněk. Interfereční proudy se uplatňují spíše při chronických procesech. Indikací jsou hlavně chronické zánětlivé a degenerativní nemoci pohybového aparátu, onemocnění svalů, šlach, zlomeniny a další onemocnění kostí, zhmožděniny, vymknutí kloubů, artrózy, spondylózy, Bechtěrevova nemoc, bolesti páteře, neuralgie, neuritidy, cévní choroby, gynekologické záněty, břišní srůsty, astma.

    Elektro

    Špičkové přístrojové vybavení ...

    Ambulantní medicína v TřeboniAmbulantní medicína v TřeboniAmbulantní medicína v Třeboni